iPhone 16 Plus - 128GB - Teal - Pre-owned
iPhone 16 Plus - 128GB - Teal - Pre-owned
Customers are saying
SKU:
Serial Number: C933X7HTM2
Actual Battery Percentage: 94%
Similar Products:

Couldn't load pickup availability

J2GC219TH9
Battery: 95%
iPhone 16 Plus - 512GB - Teal - IW (19-Sep-26) - Pre-owned
LT9G9VC901
Battery: 94%
iPhone 16 Plus - 128GB - White - Pre-owned
DX7D963JDQ
Battery: 93%
iPhone 16 Plus - 128GB - Teal - Pre-owned
MQFL73VT9F
Battery: 0%
iPhone 16 Plus - 128GB - Ultramarine - IW (08-May-26) - Pre-owned
CC27LN902M
Battery: 94%
iPhone 16 Plus - 128GB - Black - Pre-owned
JW0XV6M365
Battery: 90%
iPhone 16 Plus - 128GB - White - Pre-owned
M2KQ5747JK
Battery: 91%
iPhone 16 Plus - 128GB - White - Pre-owned
Key Specifications
Description
Network
| Technology: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|
Body
| Dimensions: | 160.9 x 77.8 x 7.8 mm |
|---|---|
| Weight: | 199 g |
| Build: | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIM: |
Nano-SIM + eSIM (Global) eSIM + eSIM (8 or more, max 2 active; USA) Nano-SIM + Nano-SIM (China) |
| Protection: | IP68 dust and water resistant (up to 6m for 30 min) |
Display
| Type: | Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, 2000 nits (peak brightness) |
|---|---|
| Size: | 6.7 inches (88.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 2796 x 1290 pixels (460 ppi density) |
| Protection: | Ceramic Shield glass |
Platform
| OS: | iOS 18, upgradable to latest available version |
|---|---|
| Chipset: | Apple A18 (3 nm) |
| CPU: | Hexa-core (2x4.04 GHz + 4x2.20 GHz) |
| GPU: | 5-core |
| Neural Engine: | 16-core |
Memory
| Card slot: | No |
|---|---|
| Internal: | 128GB / 256GB / 512GB (NVMe) |
Main Camera
| Dual: |
48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 12 MP, f/2.2, 13mm, 120°(ultrawide), 0.7µm, dual pixel PDAF |
|---|---|
| Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video: | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps |
| Video Features: | HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec. |
Selfie Camera
| Single: |
12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm, PDAF SL 3D (depth/biometrics sensor) |
|---|---|
| Features: | HDR, Dolby Vision HDR, 3D (spatial) audio, stereo sound rec. |
| Video: | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps |
| Video Features: | gyro-EIS |
Sound
| Loudspeaker: | Yes, stereo speakers |
|---|---|
| 3.5mm jack: | No |
Connectivity
| WLAN: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning: | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC: | Yes |
| Ultra Wideband Support: | Yes |
| USB: | USB-C 2.0, DisplayPort |
Features
| Sensors: | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Safety: | Emergency SOS, Messages and Find My via satellite |
| Apple Pay Support: | Visa, MasterCard, AMEX certified |
Battery
| Type: | Built-in rechargeable lithium-ion battery |
|---|---|
| Charging: |
Wired, fast-charge capable up to 50% in around 30 min with 20W adapter or higher paired with USB-C cable, charger sold separately MagSafe wireless charging up to 25W with 30W adapter or higher |
Quality Checks
Condition Explained
Overall - No Functional Defects
Screen Glass - Minimal scratches that are barely noticeable only when the Screen is off
Display - Perfect Codition
Chrome/Body - Minor signs of wear and tear or light scratches rarely visible from a distance of 20cm
Overall - No Functional Defects
Screen Glass - May have 4-6 micro scratches visible from 20cm distance. They do not impact visibility when the device is on
Display - May have 1 minor dot (pixel) in the display. No Impact in visibility
Chrome/Body - Visible Light scratches and 1-2 minor dents
Overall - No Functional Defects
Screen Glass - May have 7-8 micro scratches visible from a distance of 20 cm. They do not impact visibility when the device is on
Display - May have 3 minor dots or light shading at edges. Very hard to find
Chrome/Body - Has 5-8 visible scratches and/or Dents