iPhone 14 Pro Max - 256GB - Deep Purple - Pre-owned
iPhone 14 Pro Max - 256GB - Deep Purple - Pre-owned
Customers are saying
SKU:
Serial Number: G45F9R7V5P
Actual Battery Percentage: 85%
Similar Products:

Couldn't load pickup availability

LN40N4D72D
Battery: 84%
iPhone 14 Pro Max - 256GB - Space Black - Pre-owned
GXQ0D4GHQ6
Battery: 84%
iPhone 14 Pro Max - 256GB - Space Black - Pre-owned
KG0Q4H6YR7
Battery: 82%
iPhone 14 Pro Max - 256GB - Silver - Pre-owned
Key Specifications
Description
Network
| Technology: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|
Body
| Dimensions: | 160.7 x 77.6 x 7.9 mm |
|---|---|
| Weight: | 240 g |
| Build: | Glass front, stainless steel frame, glass back |
| SIM: |
Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time; Global) eSIM + eSIM (8 or more, max 2 at a time; USA) Nano-SIM + Nano-SIM (China) |
| Protection: | IP68 dust and water resistant (up to 6m for 30 min) |
Display
| Type: | LTPO Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 2000 nits (peak brightness) |
|---|---|
| Size: | 6.7 inches (88.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 2796 x 1290 pixels (460 ppi density) |
| Protection: | Ceramic Shield Glass |
Platform
| OS: | iOS 16, upgradable to latest available version |
|---|---|
| Chipset: | Apple A16 Bionic (4 nm) |
| CPU: | Hexa-core (2x3.46 GHz Everest + 4x2.02 GHz Sawtooth) |
| GPU: | 5-core |
| Neural Engine: | 16-core |
Memory
| Card slot: | No |
|---|---|
| Internal Storage: | 128GB / 256GB / 512GB / 1TB (NVMe) |
| RAM: | 6GB |
Main Camera
| Triple: | 48 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.28"", 1.22µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS; 12 MP, f/2.8, 77mm (telephoto), 1/3.5"", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom; 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55"", 1.4µm, dual pixel PDAF; TOF 3D LiDAR scanner (depth) |
|---|---|
| Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR |
| Video: | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps |
| Video Features: | 10-bit HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), ProRes (1080p on 128GB model, up to 4K on 256GB and above), stereo sound rec. |
Selfie Camera
| Single: |
12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm, PDAF SL 3D (depth/biometrics sensor) |
|---|---|
| Features: | HDR |
| Video: | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
Sound
| Loudspeaker: | Yes, stereo speakers |
|---|---|
| 3.5mm jack: | No |
Connectivity
| WLAN: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning: | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC: | Yes |
| Ultra Wideband Support: | Yes |
| USB: | Lightning, USB 2.0 |
Features
| Sensors: | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Safety: | Emergency SOS, Messages and Find My via satellite |
| Apple Pay Support: | Visa, MasterCard, AMEX certified |
Battery
| Type: | Built-in rechargeable lithium-ion battery |
|---|---|
| Charging: |
Wired, fast-charge capable up to 50% in around 35 min with 20W adapter or higher paired with USB-C to Lightning cable, charger sold separately MagSafe wireless charging up to 15W with 20W adapter or higher |
Quality Checks
Condition Explained
Overall - No Functional Defects
Screen Glass - Minimal scratches that are barely noticeable only when the Screen is off
Display - Perfect Codition
Chrome/Body - Minor signs of wear and tear or light scratches rarely visible from a distance of 20cm
Overall - No Functional Defects
Screen Glass - May have 4-6 micro scratches visible from 20cm distance. They do not impact visibility when the device is on
Display - May have 1 minor dot (pixel) in the display. No Impact in visibility
Chrome/Body - Visible Light scratches and 1-2 minor dents
Overall - No Functional Defects
Screen Glass - May have 7-8 micro scratches visible from a distance of 20 cm. They do not impact visibility when the device is on
Display - May have 3 minor dots or light shading at edges. Very hard to find
Chrome/Body - Has 5-8 visible scratches and/or Dents